Patriotyzm w akcji
Od początku października aż do połowy listopada w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbywały się wyjątkowe spotkania patriotyczne dla dzieci i młodzieży z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W zajęciach wzięło udział 14 grup, łącznie 297 uczestników.
Każde spotkanie rozpoczynało się rozmową z uczestnikami na temat symboli narodowych i ich znaczenia. Prowadząca zajęcia Aleksandra Kacprzak starała się zachęcić młodych do refleksji o tym, czym jest patriotyzm i wyjaśniała, dlaczego symbole, takie jak godło, biało-czerwona flaga i „Mazurek Dąbrowskiego”, są tak ważne dla każdego Polaka. Podczas rozmów najmłodsi uczestnicy chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami. - Dla mnie patriotyzm to pamięć o przeszłości i pomaganie innym - powiedziała Zosia, jedna z najmłodszych uczestniczek.
Dla młodszych grup przygotowany został film animowany, który w prosty sposób wyjaśniał symbolikę polskiej flagi i wartość hymnu narodowego. Po projekcji uczestnicy brali udział w grze „Patriotyczne Dobble” oraz wykonywali prace plastyczne, takie jak lepienie symboli narodowych z gliny oraz tworzenie patriotycznych wycinanek z nutami „Mazurka Dąbrowskiego” w tle. - To najpiękniejszy orzełek, jakiego kiedykolwiek ulepiłem! – powiedział dumnie pięcioletni Jaś.
Starszym grupom ze szkół podstawowych zaprezentowano historię Baśki Murmańskiej – polarnej niedźwiedzicy, która była maskotką I Korpusu Polskiego w Rosji. Animowana prezentacja o Baśce, która potrafiła maszerować i salutować, wywołała wśród dzieci zachwyt. Historia niedźwiedzicy, która podczas defilady w Warszawie, oddała salut Józefowi Piłsudskiemu, była dla młodych patriotów fascynującym odkryciem. - Niesamowite, że nawet zwierzęta mogą stać się częścią historii! – zachwycała się jedna z uczennic.
Dla młodzieży przygotowano prezentację „106. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę”, która była podróżą przez lata zaborów i walk narodowo-wyzwoleńczych. W interesujący sposób przedstawiono m.in. powstanie wielkopolskie, które zakończyło się sukcesem. - To dowód na to, że warto walczyć o swoje! – powiedział poruszony uczestnik zajęć. Po prezentacji uczniowie zmierzyli się z pytaniami w grze „11 pytań na 11 Listopada” – patriotycznym kole fortuny, które dostarczało nie tylko rozrywki, ale również cennych, historycznych informacji.
Atrakcją dla starszych uczniów był także patriotyczny escape room online, w którym młodzież rozwiązywała zagadki dotyczące historii odzyskiwania niepodległości. Gra zachęcała do odkrywania tajemnic przeszłości, angażując uczestników w interaktywną naukę historii.
Na zakończenie spotkań wszyscy uczestnicy mogli posłuchać kierownika Orkiestry Dętej OSP Mszczonów Dagmary Bednarek, która zaprezentowała patriotyczne utwory na saksofonie i innych instrumentach. Dzieci mogły przymierzyć rogatywkę i maszerować w rytmie werbla. - Rogatywka wygląda znakomicie! Czuję się jak prawdziwy żołnierz! – ekscytował się sześcioletni Michał.
Patriotyczne spotkania w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów były dla młodych mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej czymś więcej niż tylko lekcją historii. Dzięki tej inicjatywie zdobyli wiedzę oraz doświadczyli, jak ważne są pielęgnowanie tradycji, szacunek dla symboli narodowych i patriotyczne wartości.
Dodatkowo z okazji Święta Niepodległości GCI ogłosiło gminny konkurs na film patriotyczny. W zmaganiach udział wzięły: klasy 6c, 6b, 4c ze szkoły podstawowej w Mszczonowie, klasy 6-8 ze szkoły podstawowej w Osuchowie, klasy 7 i 8 ze szkoły podstawowej w Lutkówce, klasa II OA oraz grupa apelowa z Zespołu Szkół w Mszczonowie, a także Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Osuchowa, Piekar, Mszczonowa i Zbiroży.
Filmy patriotyczne były oceniane w trzech kategoriach – szkół podstawowych, średnich i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Nagrody główne zdobyły: Klasa 6c ze Szkoły Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie, klasa II OA z Zespołu Szkół w Mszczonowie i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Osuchowa. Wyróżnienie uzyskała MDP Piekary, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Przedszkola Miejskiego w Mszczonowie, Szkoły Podstawowej we Wręczy, Szkoły Podstawowej w Piekarach oraz Zespołu Szkół w Mszczonowie za ich zaangażowanie i aktywny udział w spotkaniach patriotycznych w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów oraz wszystkich grup, które wzięły udział w gminnym konkursie. Dzięki waszemu wsparciu udało się nam wspólnie przeżyć wyjątkowe momenty, które w przystępny sposób przybliżały kolejnym pokoleniom wartość patriotyzmu. Dziękujemy za wkład w kształtowanie tożsamości narodowej dzieci i młodzieży z gminy Mszczonów.
Szczególne podziękowania kierujemy również do Orkiestry Dętej OSP Mszczonów za współpracę i zaangażowanie. Wasza muzyka, zarówno podczas spotkań w Izbie Pamięci, jak i na gminnych uroczystościach, nadaje wydarzeniom wyjątkowy charakter. Jesteśmy wdzięczni za wasze wsparcie i obecność.
Aleksandra Kacprzak, GCI