Aktualności - rok 2024

Mszczonów Pamięta!

W 1918 r. Polska odzyskała Niepodległość po 123 latach, w trakcie których pozostawała pod zaborami i nie istniała na mapach świata. Wydarzenie to sprawiło, że dziś możemy cieszyć się wolnością, mówić w ojczystym języku i sami o sobie decydować. Obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowało Gminne Centrum Informacji we współpracy z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym i Grupą Rekonstrukcji Historycznej.

Uroczystości rozpoczęły się zapaleniem zniczy pamięci przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przez przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Koperskiego, wiceprzewodniczącego RM Waldemara Suskiego, radną powiatową Beatę Sznajder oraz wiceprzewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych radną Barbarę Gryglewską. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli rekonstruktorzy z GRH Strzelcy im. 31 pSK. 

Przed południem przy pomniku papieża Jana Pawła II w przykościelnym parku zebrali się mieszkańcy, a także przedstawiciele lokalnych organizacji i instytucji. W obchodach udział wzięły poczty sztandarowe: sześciu jednostek OSP (z Mszczonowa, Wręczy, Zbiroży, Osuchowa, Grabców Towarzystwo i Piekar), Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Szkoły Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie, Szkoły Podstawowej im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego z Osuchowa, Szkoły Podstawowej im. mjr Józefa Wiśniewskiego w Lutkówce, Zespołu Szkół, Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów, Hufca ZHP Mszczonów, KS „Mszczonowianka” i PSL-u. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza ze Zbiroży również przybyła ze swoim proporcem.

Uroczystości rozpoczął komendant gminny OSP druh Tomasz Nowakowski, który prowadził przemarsz pocztów sztandarowych i kolumny mundurowej, dając znak do odegrania hymnu Polski. „Mazurka Dąbrowskiego”, otwierając obchody, zagrała nieoceniona Orkiestra Dęta OSP Mszczonów. Zgodnie z tradycją strażaccy muzycy zapewnili artystyczną oprawę oficjalnej części obchodów.

Na czele patriotycznego pochodu wolno sunęła replika wozu pancernego wz. 34 GRH, prowadząc uczestników uroczystości z parku przeszedł do kościoła farnego, w którym punktualnie w samo południe rozpoczęła się okolicznościowa msza święta w intencji Ojczyzny. Uroczystą sumę odprawił ks. dziekan Adam Kostrzewa, proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela. W wygłoszonej homilii dziękował Bogu za wskrzeszoną Polskę i pytał jednocześnie, jak dziś używamy wolności wywalczonej przez przodków? Czy decyzje, które teraz podejmujemy będą skutkować jej utrzymaniem? Czy swoim postępowaniem utrzymamy jedność Narodu i co pozostawimy po sobie potomnym? 

W uroczystościach udział wzięła reprezentacja mszczonowskich samorządowców na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Koperskim. Czytania w trakcie Eucharystii powierzono jej członkom: wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej Waldemarowi Suskiemu oraz wiceprzewodniczącej Komisji Oświaty i Spraw Społecznych RM Barbarze Gryglewskiej, która odczytała również modlitwę wiernych.
Po zakończonej Eucharystii patriotyczny pochód w muzycznej asyście Orkiestry Dętej OSP Mszczonów przeszedł do parkowego amfiteatru. Dalszą część uroczystości, która się w nim odbywała, poprowadził Waldemar Suski. Rozpoczęło ją przemówienie przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Koperskiego. 

- Patrioci nie działają w blasku reflektorów, nie szukają sławy i nie oczekują czerwonych dywanów. Nie dzielą a łączą - tak jak to na co dzień robią wszystkie organizacje pozarządowe, których przedstawiciele uczestniczą w dzisiejszych obchodach. Potrafią dobro wspólne przedłożyć nad własne interesy. Są bezinteresownymi społecznikami, którzy swoimi działaniami chcą zmieniać na lepsze swoją najbliższą okolicę i pomagać jej mieszkańcom. Lokalni patrioci znają miejscowe tradycje oraz historie, starając się je zachowywać – w pracy, w szkole, w domu. W tym szczególnym dniu, gdy celebrujemy Narodowe Święto Niepodległości, chciałbym podziękować wszystkim takim osobom. Wszystkim Mieszkańcom, którzy bezinteresownie działają dla innych. Nie dla poklasku w Internecie, nie dla pięknych zdjęć, nie dla braw czy dyplomów. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy w ciszy, często stojąc wręcz w cieniu, zmieniają na lepsze swój „wycinek świata” – z potrzeby serca, z miłości do ludzi oraz swojej „małej Ojczyzny”. Tym, którzy łączą zamiast dzielić, działają zamiast krytykować. Dziękuję Wam, bo w wolnej, niepoległej Polsce i na Ziemi Mszczonowskiej, to właśnie Wy jesteście naszymi Współczesnymi Bohaterami – mówił przewodniczący Łukasz Koperski do zebranych.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości krótki koncert patriotyczny zagrała Orkiestra Dęta OSP Mszczonów, która następnie odprowadziła z amfiteatru poczty sztandarowe i kolumnę mundurową. 

Artystyczną część obchodów, zorganizowaną pod hasłem „Mszczonowiacy śpiewają patriotyczne piosenki” rozpoczęli lokalni samorządowcy, których pasją jest muzyka. Ich zespół wystąpił w składzie: przewodniczący RM Łukasz Koperski, przewodniczący Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Piotr Chyła i byli radni Marek Baumel oraz Ryszard Stusiński. Licznie zgromadzona pomimo chłodu publiczność gromko oklaskiwała koncert kwartetu, który wykonał znane piosenki patriotyczne, m.in. „Ostatni Mazur”, „Deszcz jesienny” i „O mój rozmarynie”. Finałem ich występu był utwór „Jak długo na Wawelu” ze specjalną niespodzianką – mszczonowską zwrotką, którą zaśpiewał Ryszard Stusiński.

Po samorządowcach w patriotycznym repertuarze zaprezentowali się członkowie Klubów „Senior +”, których przygotował Piotr Bechcicki. W tej części zebrani mogli usłyszeć wykonania piosenek takich jak „Serce w plecaku” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Ostatnim akcentem patriotyczno-muzycznym był występ grupy Ale Skład, którą prowadzi Luiza Wirowska-Sadowska. Wokalny zespół dla uczestników obchodów wykonał utwory mniej i bardziej znane m.in. „Szarą piechotę”, „123 lata”, piosenkę z filmu „Miasto 44” i „Kocham wolność” z rep. Chłopców z Placu Broni. 

W trakcie części artystycznej dyrektor Beata Sznajder i przewodniczący Łukasz Koperski wręczyli nagrody w konkursie, który zorganizowało Gminne Centrum Informacji. Zgłoszone filmy patriotyczne były oceniane w trzech kategoriach – szkół podstawowych, średnich i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Nagrody główne zdobyły: Klasa 6c ze Szkoły Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie, klasa II OA z Zespołu Szkół w Mszczonowie i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Osuchowa. Wyróżnienie uzyskała MDP Piekary. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

Pogoda nie rozpieszczała świętujących odzyskanie Niepodległości, ale mieszkańcy podczas uroczystości mogli ogrzać się spożywając pyszną grochówkę. Punkt jej wydawania urządzono przy zabytkowej kuchni polowej. 
Dagmara Bednarek, GCI

***

Gminne Centrum Informacji składa ogromne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Mszczonowie. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruje do:

  • firmy Pamavi Paweł Wiśniewski za ufundowanie Flagi Polski, służącej jako tło występów artystycznych;
  • Mszczonowskiego Ośrodka Kultury za nagłośnienie wydarzenia;
  • Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej za przystrojenie miasta flagami.
  • Zdjęcie: osoby uczestniczą w uroczystym przemarszu podczas Święta Niepodległości
  • Zdjęcie: młodzież i dzieci biorące udział w konkursie
  • Zdjęcie: mężczyźni występujący na scenie
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości
  • Zdjęcia: kobiety i mężczyźni z klubu Senior Plus występujący na scenie
  • Zdjęcie: osoby jedzące grochówkę w Parku Miejskim
  • Zdjęcie: Kobiety z zespołu Ale Skład występujący na scenie